Kiedy zdecydować się na założenie licówki?
Licówki to bardzo cienkie nakładki przyklejane do przedniej powierzchni zębów, które mają za zadanie poprawić ich wygląd, kształt oraz kolor. Najczęściej są wykonywane z takich materiałów, jak akryl, porcelana czy kompozyt. Do założenia licówek wystarczy jedynie delikatnie zeszlifować wierzchnią warstwę szkliwa, a następnie wykonać odcisk zęba, który posłuży jako wzór do przygotowania nakładki. Po tygodniu albo dwóch jest ona gotowa i wtedy wystarczy jedna wizyta, aby przykleić ją do powierzchni zęba.
W jakich przypadkach sprawdzą się licówki?
Licówki są jednym ze sposobów na poprawienie wyglądu naszego uzębienia i pomagają zacząć szeroko się uśmiechać bez kompleksów. Jednak warto pamiętać, że to lekarz stomatolog decyduje, czy sprawdzą się w konkretnym przypadku. Dobrze też wiedzieć, że nakłada się je na zdrowe zęby, bez wad zgryzu, tendencji do bruksizmu czy chorób przyzębia. Licówki sprawdzą się przede wszystkim w poniższych sytuacjach:
- Poprawa koloru zębów i zlikwidowanie przebarwień, szczególnie tych, które pojawiają się po niektórych lekach albo leczeniu kanałowym, ponieważ są one często niemożliwe do usunięcia innymi sposobami.
- Odbudowa ukruszonego, startego czy złamanego zęba, szczególnie jeśli ubytek nie jest zbyt duży. Wtedy szybkim sposobem na przywrócenie jego ładnego wyglądu staje się założenie licówki.
- Likwidacja dużej przerwy między przednimi zębami, czyli diastemy. Założenie licówek jest dużo szybszym sposobem niż leczenie ortodontyczne, bo efekty widoczne są od razu po zabiegu.
- Zmiana kształtu zęba, który wygląda zupełnie inaczej niż pozostałe. Wtedy założenie licówki pozwala w bardzo naturalny sposób zniwelować tę różnicę i uzyskać idealne dopasowanie z innymi zębami, zarówno pod względem kształtu, jak i koloru.