Blog
Najczęstsze błędy popełniane podczas higieny jamy ustnej
Po zadaniu pytania o higienę jamy ustnej większość osób z pewnością odpowiedziałoby, że regularnie i umiejętnie dba o stan swoich zębów oraz całej jamy ustnej. Niestety, w przypadku bardzo dużej grupy osób nie byłaby to prawda. Warto pamiętać, że nieprawidłowo wykonywane mycie zębów oraz całej jamy ustnej nie chroni przed próchnicą i innymi chorobami tak dobrze, jak prawidłowo przeprowadzony proces szczotkowania.
Kiedy zdecydować się na założenie licówki?
Licówki to bardzo cienkie nakładki przyklejane do przedniej powierzchni zębów, które mają za zadanie poprawić ich wygląd, kształt oraz kolor. Najczęściej są wykonywane z takich materiałów, jak akryl, porcelana czy kompozyt. Do założenia licówek wystarczy jedynie delikatnie zeszlifować wierzchnią warstwę szkliwa, a następnie wykonać odcisk zęba, który posłuży jako wzór do przygotowania nakładki. Po tygodniu albo dwóch jest ona gotowa i wtedy wystarczy jedna wizyta, aby przykleić ją do powierzchni zęba.
Wszystko, czego nie wiesz o koronach zębowych
Korona zęba to jego górny fragment widoczny ponad dziąsłem. W stomatologii stosuje się nakładki wykonywane z różnych materiałów, których zadaniem jest odtworzyć tę zniszczoną albo osłabioną część zęba. To właśnie korony, czyli stałe uzupełnienia protetyczne, które mogą być mocowane na naturalnych korzeniach albo na wszczepionych specjalnie implantach. Ich zadaniem jest przykrycie pozostałości naturalnego zęba, ochrona i wzmocnienie jego wewnętrznych tkanek, a także utrzymanie prawidłowego zgryzu.
Jak przygotować się na leczenie kanałowe?
Nieleczona próchnica z czasem może doprowadzić do zmian obejmujących coraz głębsze warstwy zęba, następnie zębinę, a później miazgę. Gdy choroba jest zaawansowana i nie można jej zahamować innymi metodami, wdrażane jest leczenie kanałowe. Jest to zabieg niezbędny, gdy dochodzi do zainfekowania miazgi i rozwoju stanu zapalnego. Czy pacjent powinien specjalnie przygotować się do niego? O czym warto wiedzieć przed leczeniem endodontycznym?
Wszystko co powinieneś wiedzieć o koronach zębowych
Każdy naturalny ząb zbudowany jest z dwóch podstawowych części – korony i korzenia. Korona jest górną częścią zęba, widoczną w ustach. Ich wygląd ma bardzo duży wpływ na wygląd uśmiechu, pełnią również ważne funkcje w procesie żucia pokarmu. W sytuacji, kiedy naturalny ząb ulegnie znacznemu uszkodzeniu i nie jest możliwa odbudowa, wykonywana jest korona protetyczna.
Na czym polega leczenie kanałowe zębów?
Leczenie kanałowe nazywane jest również leczeniem endodontycznym. Temu procesowi poddaje się zęby, których miazga uległa nieodwracalnemu, całkowitemu zniszczeniu. Podczas całego przebiegu leczenie z zęba usuwane są tkanki uszkodzone chorobowo, a następnie powstałą przestrzeń zabezpiecza się przy pomocy specjalistycznych wypełnień. Niestety, nadal spora grupa osób kojarzy leczenie kanałowe z ogromnym bólem i zatruwaniem zęba. Obecnie stomatologia jest tak mocno rozwiniętą dziedziną medycyny, że zabieg endodoncji nie wiąże się z bólem, lecz wręcz pozwala na jego usunięcie.
Lakierowanie jako sposób zabezpieczenia zębów
Lakierowanie jest zabiegiem bardzo często mylonym z innym rodzajem zabiegu stomatologicznego, jakim jest lakowanie. Podczas lakierowania na oczyszczone zęby nakładany jest specjalny preparat z fluorem. Ze względu na jego użycie, niekiedy ten zabieg nazywany jest fluorowaniem zębów. Wykonanie lakierowania pozwala na dodatkową ochronę uzębienia przed próchnicą. Ma także znaczny wpływ na wzmocnienie zębów i dostarczenie im odpowiedniej dawki fluoru.
Zgorzel zęba. Przyczyny, objawy, leczenie
Pojawianie się chorób zębów i jamy ustnej w dużej mierze spowodowane jest niewłaściwą higieną jamy ustnej i unikaniem wizyt u stomatologa. W sytuacji, gdy nasz ząb został zaatakowany przez próchnicę i nie zostanie ona usunięta, może dojść do zapalenia miazgi. W tej sytuacji konieczna jest natychmiastowa interwencja ze strony stomatologa. Jeżeli ząb nie zostanie wyleczony, w konsekwencji może dojść do jego martwicy.